Автоматичні відмикачі типу ACB серії EntelliGuard .

Харків

Тел. +38 (095) 295-58-00

Тел. +38 (098) 180-84-34

Тел. +38 (057) 340-20-70

E-mail: kharkov@geua.com.ua

Київ

Тел. +38 (095) 295-58-01

Тел. +38 (098) 180-84-54

Тел. +38 (044) 596-46-26

E-mail: kiev@geua.com.ua

Дніпро

Тел. +38 (095) 295-58-02

Тел. +38 (098) 180-12-82

Тел. +38 (056) 785-42-32

E-mail: dnepr@geua.com.ua

Тел. +38 (057) 340-20-70

E-mail: kharkov@geua.com.ua

Замовити консультацію

Тел. +38 (044) 596-46-26

E-mail: kiev@geua.com.ua

Замовити консультацію

Тел. +38 (056) 785-42-32

E-mail: dnepr@geua.com.ua

Замовити консультацію

Тел. +38(062) 310-14-01

E-mail: donetsk@geua.com.ua

Замовити консультацію
укр рус

Задати питання

  Russian Украинский

Автоматичні відмикачі типу ACB серії EntelliGuard

Комментариев: 0 Просмотров: 1834

Автоматичні відмикачі типу ACB (Air Circuit Breaker) – це т.зв. повітряні відмикачі, тобто комутація головних контактів здійснюється в середовищі атмосферного повітря. Але ж у інших типів відмикачів низької напруги (MCCB, MCB) головні контакти також комутуються у середовищі атмосферного повітря? Так склалося, що саме цей тип потужних відмикачів назвали ACB. Таким чином, кажучи «Повітряний Відмикач», ми завжди розуміємо, що мова йде про самі великі низьковольтні автомати, які, як правило, встановлюються у головних розподільних щитах, у РПНН підстанцій та у інших відповідальних місцях, комутуючи, в основному, групові навантаги.

Зважаючи на величезну відповідальність, що покладається на такі відмикачі, вимоги до них самі високі. Тому передові виробники постійно удосконалюють свої моделі, впроваджують сучасні мікропроцесорні технології. І тут безумовним лідером світового ринку виступає компанія General Electric.

GE вже більше 50 років виготовляє такі відмикачі по всьому світу. У різних країнах вироби відрізняються, так як у США існують свої стандарти і вимоги, у Європі свої. Таким чином, для різних ринків виготовлялися моделі AK/AKR, WavePro, Power Break, APU, ME, SPECTRONIC, M-PACT та інші. Всі ці відмикачі у свій час буди дуже актуальними, та за довгі роки безвідмовної роботи засвідчили свою високу якість. Але спеціалісти GE пішли далі, та розробили цілком новий універсальний відмикач EntelliGuard, який відповідає всім вимогам IEC, ANSI, UL, cUL і Lloyds Register, а також містить номенклатуру, яка задовольнить будь-яким побажанням та сучасним задачам в усьому світі.

У цій статті розглянемо відмикачі EntelliGuard у відповідності зі стандартом IEC.

EntelliGuard – це сімейство потужних відмикачів, яке складається з наступних серій:

 • EntelliGuard G – це основна промислова серія на струми до 6400А, зі здатністю до відмикання до 150кА, та з максимальним функціональними можливостями;

 • EntelliGuard R – це спеціально розроблена серія відмикачів EntelliGuard з комплектом адаптації, для безперешкодної заміни старих відмикачів виробництва GE у існуючих розподільних пристроях, т.зв Ретрофіт;

 • EntelliGuard T – це серія компактних відмикачів на струми до 1600А, зі здатністю до відмикання до 65кА;

 • EntelliGuard L – це спрощена серія відмикачів на струми до 4000А, зі здатністю до відмикання до 65кА, та з обмеженими функціональними можливостями.

Кожна із серій володіє певними особливостями та перевагами. Розглянемо детальніше:

EntelliGuard G

Ця серія відмикачів запроваджена під лозунгом “Uncompromising Fast & Selective”, що підкреслює основне досягнення при їх розробці – досягнуто неабиякої сумісності швидкості спрацьовування (≤40мс.) та дотримання селективності при цьому. Навіть при дуже високих струмах короткого замикання (на рівні миттєвого захисту I), відмикач беззбитково залишається замкненим 15мс., даючи можливість впоратися з аварією відмикачку, розташованому нижче (ближче до місця пошкодження). На рівні з цим, доступна функція RELT, розроблена для додаткової безпеки персоналу під час проведення профілактичних робіт у розподільному пристрої. Ця функція дозволяє тимчасово знизити уставку миттєвого захисту I (витримка 15мс. також відключається). Таким чином, обмежується струм к.з. та час його протікання, чим, у свою чергу, обмежується рівень небезпечних продуктів електричної дуги.

EntelliGuard G виготовляються у трьох типорозмірах з різними рівнями здатності до відмикання, при цьому Ics завжди дорівнює Icu.

Типорозмір 1: придатний для мережі до 1000В АС на номінативний струм від 400А до 2000А при температурі навколишнього повітря 50°С. Здатність до відмикання 50кА або 65кА. Також придатний для мереж постійного струму.

Типорозмір 2: придатний для мережі до 1000В АС на номінативний струм від 400А до 4000А при температурі навколишнього повітря 50°С. Здатність до відмикання 50кА, 65кА, 85кА або 100кА. Також придатний для мереж постійного струму.

Типорозмір 3: придатний для мережі до 1000В АС на номінативний струм від 3200А до 6400А при температурі навколишнього повітря 50°С. Здатність до відмикання 100кА або 150кА. Також придатний для мереж постійного струму.

Одним з найбільш важливих параметрів для відмикачів такого типу є не номінативний струм на відкритому повітрі, а номінативний струм всередині корпусу розподільного пристрою. Це викликано тим, що номінативні параметри відмикача визначаються розсіюванням тепла, що він виробляє, та здатністю проводити струм у корпусі. EntelliGuard G розроблені з низьким рівнем розсіювання потужності, та з можливістю проводити високі струми при високій температурі навколишнього повітря.

Ця властивість справедлива для відмикачів як стаціонарного, так і викочуваного виконання. Але і на цьому конструктори GE не зупинилися, та розробили спеціальну модель з подвійними клемами (викочуване виконання) для застосування відмикача у екстремально високих температурних умовах, зводячи при цьому “дерейтинг” до мінімуму.

Окремою гордістю розробників GE є надсучасний електронний розчіплювач. Для серії EntelliGuard G він виготовляється у чотирьох модифікаціях: E, S, N та H. Усі вони мають спільний дизайн, оснащені екраном, амперметром і кнопками для простого та зручного налаштування. Також на розчіплювачі розташований перемикач ручного/автоматичного скидання (RESET) після аварійного спрацьовування. Для задачі розчіплювачу необхідних параметрів, слід вставити у спеціальну нішу модуль номінативного струму. Налаштування можливо здійснювати до підключення відмикача до навантаги. Для цього у розчіплювачі вбудована батарейка, що дозволяє тимчасово заживлювати розчіплювач. Також можна скористатися спеціальним пристроєм для тестування GTUTK20, або подати допоміжне живлення 24V DC на клемник вторинних ланцюгів відмикача.

 Основні параметри, що регулюються:

 • Захист від струмів перевантаження LT-LTD: Усі розчіплювачі оснащені регулюванням номінативного робочого струму від 0,2 до 1 від номінального струму відмикача. Затримка спрацьовування налаштовується за допомогою 90 можливих варіантів часо-струмової характеристики у п’яти окремих моделях відносно інверсності кривої (LT-C, LT-F, LT-I, LT-VI, LT-XI), що дозволяють адаптувати захисну функцію для будь-якої можливої конфігурації розподільного пристрою.

 • Захист від струмів короткого замикання з короткочасною витримкою ST-STD: Регулюється у діапазоні 2-12 від номінативного робочого струму LT. Затримка спрацьовування регулюється за допомогою 17 часових зон у діапазоні від 90 до 1000 мс. Також доступне налаштування інверсності (I2t): мала, середня та висока інверсність.

 • Миттєвий захист від надструмів I: Регулюється у діапазоні 2-15 від номінального струму відмикача. Також присутня модель із розширеним діапазоном від 2 до 30.

 • Захист від замикання на землю GFsum/GFct: GE пропонує два варіанти реалізації такого захисту: GFsum – влаштований за принципом “різницевого струму” (якщо відмикач 3-полюсний, необхідна котушка Роговського для нульового провідника); GFct – влаштований за принципом “зворотного струму”, необхідний трансформатор струму для встановлення у вузол нуль/земля. Обидві функції мають регульовану затримку спрацьовування у діапазоні від 50 до 840 мс. за допомогою 14 часових зон, а також малу, середню або високу інверсність (I2t).

 • Окрім цього, усі відмикачі EntelliGuard оснащені захистами від надструмів HSIOC та MCR. HSIOC – це захист від дуже високих струмів короткого замикання. Він налаштований на рівень трохи вище Icw (1с.) конкретного зразка, що забезпечує певну селективність. У випадку, якщо у даного зразка відсутня функція миттєвого захисту I, або якщо вона відключена, то рівень HSIOC автоматично понижується на 10%. MCR – це захист, що перешкоджає включенню відмикача на коротке замикання.

Окрім основних захисних функцій присутній широкий перелік допоміжних, таких як:

 • Зонна селективність ZSI: дозволяє створити штучну селективність між аналогічними відмикачками там, де звичайним методом її досягнути доволі складно.

 • Захисні релейні функції: розчіплювач GT-H має п’ять захисних релейних функцій: надвисока напруга, наднизька напруга, дисбаланс напруги, дисбаланс струму, реверс потужності. Кожна функція включається і регулюється окремо. При спрацьовуванні видається сигнал, який фіксується у регістрі подій, може передаватися комунікаційним звязком та через релейний вихід.

 • Скидання непріоритетної навантаги Load shedding: дозволяє за допомогою релейного виходу відключити непріоритетну навантагу, перш ніж спрацює відключення відмикача від перевантаження.

 • Вимірювальні функції: окрім базового амперметру, вбудованого у кожен розчіплювач, для розчіплювачів типів GT-N і GT-H доступні розширені вимірювальні властивості, такі як вимірювання напруги, частоти, потужності (активної, реактивної, повної) та інше. Для цього необхідно доукомплектувати автоматичний відмикач спеціальними сигнальними трансформаторами.

 • Релейні виходи: доступні два програмованих релейних виходи (1A 30V AC або DC). Перший зарезервований для сигналізації переключення у режим захисту RELT (згаданий вище), другий програмується користувачем на виконання певної функції, такої як сигналізація замикання на землю, спрацьовування через надструм (LT, ST, I, GF), захисна релейна функція, скидання непріоритетної навантаги та інше.

 • Командні входи на розчіплювач: доступні два програмованих входи. Перший зарезервований для подачі сигналу на включення режиму захисту RELT, другий може бути використаний для подачі зовнішньої команди на відключення відмикача (наприклад, при перевантаженні трансформатора).

 • Комунікація: Деякі типи розчіплювачів дозволяють налагоджувати комунікаційний зв’язок через протоколи Modbus або Profibus. За допомогою такого звязку автоматичним відмикачем можна керувати віддалено, налагоджувати та редагувати його параметри, а також відстежувати нештатні події.

 • Журнал подій: розчіплювач регіструє і зберігає у пам’яті десять останніх аварійних спрацьовувань із зазначенням причини спрацьовування, амплітуди, фази, а також часу та дати (при використанні допоміжного джерела живлення). Також розчіплювачі типу GT-H володіють функцією Wave Form Capture, яка дозволяє відобразити осцилограму аварійного спрацювання. Скористатися цією функцією можна за допомогою спеціального програмного забезпечення.

Відмикачі EntelliGuard G володіють величезним переліком допоміжних пристроїв та аксесуарів, які або вбудовані, або встановлюються опціонально.

Окрім вже звичних моторного приводу, котушки включення, незалежного розчіплювача та розчіплювача мінімальної напруги, з’явилися дуже зручні та сучасні пристрої, такі як:

 • Командна котушка включення: така котушка відрізняється від звичайної тим, що вона, комбінуючись з розчіплювачем, здатна отримати команду на включення відмикача засобом комунікаційного зв’язку (віддалено).

 • Котушка віддаленого скидання (RESET): Якщо перемикач ручного/автоматичного скидання (RESET), розташований на розчіплювачі, знаходиться у ручному положенні, то після аварійного спрацювання відмикач блокується у розімкненому положенні. Тобто, команди на включення відмикача будуть блокуватися, доки не буде натиснута кнопка RESET. Ця корисна функція запобігає повторним включенням аварійної лінії. Спершу необхідно усунути причину аварії, а потім натиснути на кнопку RESET. За допомогою котушки віддаленого скидання цю операцію можливо здійснювати віддалено.

Таким чином, усі основні операції з відмикачем, можна здійснювати віддалено: включення, відключення, RESET. Засобом комунікаційного звязку можна подати сигнали на включення та відключення відмикача, відстежувати його стан і параметри. Додаткові контакти стану відмикача, його аварійного спрацювання, готовності до включення, а також сигнальні контакти стану встановлених котушок включення, відключення, мінімальної напруги, доступні як у силовому виконанні (для включення у релейні схеми), так і у сигнальному виконанні (для включення у слаботочні схеми).

Ще одна новинка від GE – котушка блокування Network Interlock: пристрій дуже корисний при організації на базі відмикачів EntelliGuard G систем резервування (АВР). Цей аксесуар має два входи: LOCKOUT (блокування) та RESET (скидання). Після отримання імпульсу на відповідний вхід LOCKOUT котушка відключає відмикач та механічно блокує його у відімкненому стані. Спроби увімкнути відмикач електрично або механічно блокуються. Що особливо важливо, втрата напруги у ланцюгу курування такого аксесуару не призводить до скидання (RESET). Для того, щоб зняти блокування, необхідно подати сигнал на вхід RESET. І тільки після цього відмикач можна буде увімкнути. Також, для особливих випадків, на корпусі цього пристрою присутня кнопка для ручного скидання.

Велика увага при розробці відмикачів EntelliGuard G була приділена безпеці обслуговуючого персоналу. Відмикач можна оснастити широким переліком різноманітних блокувань навісними або врізними замками: блокування включення/відключення, блокування вкочування/викочування, блокування відкривання дверей розподільного пристрою, коли відмикач вкочений, тросові блокування відмикачів між собою (для систем резервування). А також роздільники фаз, шини тимчасового (накладного) заземлення, дверний фланець IP54 та багато іншого.

Загалом, на сьогоднішній день немає такої задачі, якій би даний відмикач не зміг надати рішення. EntelliGuard G – це істинно глобальний продукт, що максимально відповідає сучасним тенденціям.

 

EntelliGuard R

Принципово важливим параметром оцінки виробника є його післягарантійний сервіс. Як зазначалося раніше, GE виготовляє відмикачі типу ACB вже більше 50 років. І, звичайно, немає таких розподільних пристроїв, котрі працювали б так довго без реконструкції. Дуже часто здійснити повну заміну розподільного пристрою немає можливості, так як для цього виробничі потужності необхідно залишити без живлення на тривалий час, а це призводить до збитків. Та й повна заміна часто економічно не доцільна, адже ошиновка, конструктив та інші елементи щитової можуть прослужити ще багато років. У таких випадках вдаються до заміни тільки тих пристроїв, ресурс яких вичерпано, наприклад, відмикачів. Виробники відмикачів постійно удосконалюють та оновлюють свої моделі. І тут виникає питання: як здійснити заміну застарілої моделі на нову, тоді як розміри приєднання та встановлення змінилися? Компанія GE готова до таких питань. Для цього розроблена спеціальна серія EntelliGuard R, яка дозволяє безперешкодно здійснити заміну застарілої моделі на нову. Для цього сучасний відмикач EntelliGuard комплектується спеціальним комплектом адаптації, що дозволяє компенсувати різницю в розмірах встановлення та приєднання, а також адаптувати підключення первинних та вторинних кіл. Особливо зручно у випадку викочуваного виконання відмикача – міняється тільки викочуваний елемент (відмикач), а існуючу корзину демонтувати не потрібно. 

EntelliGuard T

Основним досягненням відмикачів цієї серії є їх компактний розмір. EntelliGuard T мають таку саму висоту і глибину, як EntelliGuard G, відмінна лише ширина відмикача. Інколи цей параметр виявляється вирішальним при конструюванні розподільного пристрою, адже у звичайну низьковольтну комірку можна встановити два таких відмикачі в один ряд.

Номінативний струм відмикачів EntelliGuard T від 400А до 1600А.

Здатність до відмикання 50кА або 65кА.

Усі решта електричні параметри, а також більшість допоміжних пристроїв і аксесуарів такі самі, як і для серії EntelliGuard G.

 

EntelliGuard L

Ця серія відмикачів була розроблена у розширення сімейства EntelliGuard для покриття сегменту спрощених рішень, наприклад, у комерційній галузі. EntelliGuard L – це продукт, що збудований на глобальній платформі EntelliGuard, але при цьому не пропонує таку широку функціональність, як EntelliGuard G. І це доволі зручно! Так як, у випадку, коли нам необхідний відмикач зі здатністю до відмикання 100кА, можливістю віддаленого керування та зонною селективністю ZSI – ми застосуємо EntelliGuard G; якщо ж нам просто необхідний надійний відмикач для встановлення у офісний увідно-розподільний пристрій з місцевим керуванням – то ми впевнено застосуємо EntelliGuard L, не переплачуючи при цьому за властивості відмикача, необхідності в яких немає.

Відмикачі EntelliGuard L виготовляються у двох типорозмірах зі здатністю до відмикання 50кА та 65кА, при цьому Ics завжди дорівнює Icu та дорівнює Icw.

Типорозмір 1: придатний для мережі до 690В АС на номінативний струм від 400А до 2500А при температурі навколишнього повітря 50°С. Здатність до відмикання 50кА або 65кА.

Типорозмір 2: придатний для мережі до 690В АС на номінативний струм від 2000А до 4000А при температурі навколишнього повітря 50°С. Здатність до відмикання 50кА або 65кА.

Електронний розчіплювач для цих відмикачів такий самий, як і для інших серій EntelliGuard, але з обмеженою функціональністю. Присутні лише основні захисні функції: захист від струмів перевантаження LT-LTD, захист від струмів короткого замикання з короткочасною витримкою ST-STD, миттєвий захист від надструмів I, а також захист від замикання на землю за принципом GFsum.

Допоміжні пристрої та аксесуари також обмежені основними елементами: моторний привід, котушка включення, незалежний розчіплювач, розчіплювач мінімальної напруги, лічильник операцій, допоміжні контакти та системи блокувань.

 В цілому, такої базової функціональності даних відмикачів цілком достатньо у більшості випадків застосування подібних пристроїв у комерційній галузі.

Споживач, знайомий з продукцією GE, може помітити схожість цих відмикачів зі знятими з виробництва відмикачами M-PACT Plus. Так і є. Відмикачі M-PACT Plus вже багато років безвідмовно працюють (зокрема, у нашій державі) і ще довго слугуватимуть. Але, коли, нарешті, прийде час їх заміни, то це абсолютно не викличе складнощів. Відмикачі Типорозміру 2 даних серій за розмірами встановлення та приєднання аналогічні, а відмикачі Типорозміру 1 потребують простих адаптаційних елементів, котрі доступні у переліку комплектуючих EntelliGuard L.